Od kiedy tablica manipulacyjna dla chłopca lub dziewczynki?

0
1548
tablice manipulacyjne

Jedną z lepszych, bardziej atrakcyjnych, rozwojowych i popularnych ostatnio zabawek jest tablica manipulacyjna. Można ją wykonać samodzielnie lub kupić gotowy produkt w sklepie. Na rynku dostępne są naprawdę różne wersje. Warto wiedzieć czym dokładnie jest tablica manipulacyjna oraz od jakiego wieku można na nią postawić.

Czym jest tablica manipulacyjna?

W sklepach dostępne jest naprawdę dużo zabawek. Zamiast stawiać na duże ilości plastikowych zabawek i grających gadżetów warto wybrać bardziej atrakcyjna i wartością propozycję, jaką jest tablica manipulacyjna. Jest to bardzo prosty produkt, który ma za zadanie przykuć uwagę dzieci, rozwijać ich motorykę i wrażliwość sensoryczną. 

Jest to na pozór prosta zabawka, która dostarcza atrakcji na długie godziny. Zależnie od wybranego modelu, tablica może dodatkowo rozwijać także inne umiejętności i zdolności malucha. 

Od jakiego wieku tablica manipulacyjna?

Trudno jednoznacznie, kiedy dziecko będzie gotowe, aby rozpocząć zabawy z tablicą manipulacyjną. Każdy maluszek rozwija się w swoim, indywidualnym tempie. Dziecko mające około pół roku, które siedzi samodzielnie, potrafi już na krótką chwilę skupić się na zabawce. Z pewnością interesujące będą wszelkie dźwięki, lusterka, czy przesuwane elementy. Wraz z wiekiem, dziecko bardziej świadomie bawi się zabawką. Starsze dzieci, w wieku przedszkolnym z pewnością chętnie będą się bawiły trudniejszymi elementami np. sznureczkami do wiązania czy przewlekania, kołami zębatymi i innymi elementami, które bardzo dobrze rozwijają motorykę małą. 

Warto zaznaczyć, że tablice manipulacyjne są bardzo bezpieczne dla dzieci. Wykonuje się je ze sprawdzonych, wytrzymałych materiałów, dzięki temu nawet najmniejsze dzieci nie zrobią sobie krzywdy ani niczego nie zepsują. 

Fenomen tablic manipulacyjnych 

Tablice manipulacyjne w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością. Uczą ona cierpliwości, rozwijają motorykę małą, doskonalą chwyt, poprawiają koncentrację, a także kształtuję przydatne umiejętności jak np. wiązanie sznurówek, przewlekanie sznureczków przez dziurki, liczenie, odróżnianie kształtów i kolorów itd. Małe dzieci z pewnością ją docenią i spędza długie godziny na dobrej zabawie. Z uwagi na wielkie bogactwo możliwości, tablicami można się bawić na wiele różnych sposobów. 

Decydując się na zakup zabawek dla dzieci, warto postawić na bardziej wartościowe propozycje mające wymiar edukacyjny. Należy pamiętać, że małe dzieci najwięcej uczą się przez zabawę.